English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: چهارشنبه ٠٤ خرداد ١٤٠١


  چاپ        ارسال به دوست

جلسه دفاع پایان‌نامه اولین فارغ‌التحصیل دکتری تخصصی پژوهش محور در رشته سلامت در بلایا و فوریت‌ها

جلسه دفاع پایان‌نامه اولین فارغ‌التحصیل دکتری تخصصی پژوهش محور در رشته سلامت در بلایا و فوریت‌ها با عنوان «طراحی مدلی برای مدیریت بیماری‌های دیابت و انسداد مزمن ریوی هنگام بلایا در ایران» در تاریخ ۱۴۰۱/۰۲/۰۷ توسط خانم دکتر الهام قازانچایی و تحت راهنمایی آقای دکتر ایرج محبی، در مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت در محل سالن جلسات پژوهشکده تحقیقات بالینی برگزار شد.


در این مطالعه کیفی در مرحله اول، تحلیل اسناد با رویکرد کیفی جهت شناسایی قوانین و سیاست‌های حمایتی بیماران غیرواگیر در بلایا انجام گردید. سپس، جهت دستیابی به اهداف پژوهش ازجمله نیازها و چالش‌های بیماران، آمادگی سازمان‌ها، راهکارها و ارائه مدل مدیریتی ارائه خدمت به بیماران غیر واگیر در بلایا ازنظر خبرگان و افراد تحت تأثیر، مطالعه کیفی از طریق مصاحبه نیمه ساختاریافته با ۳۹ نفر(متخصصین و خبرگان) و ۴۶نفر (افراد مبتلا به بیماری های دیابت و مزمن تنفسی با تجربه زلزله) از طریق نمونه‌گیری مبتنی بر هدف انجام شد.


یافته‌­های پژوهش نشان داد در حال حاضر خلأ قانونی در مدیریت بیماران غیرواگیر در بلایا ازجمله بیماران مزمن تنفسی و دیابتی وجود دارد. لازم است مسئولین و سیاست‌گذاران، با تدوین سیاست‌­های تخصصی و مناسب جهت کاهش خطر و تلفات ناشی از این گروه،  متناسب با شرایط کشور بستر مناسب را فراهم نمایند. پیش­نیاز تدوین این سیاست­‌ها و قوانین، انجام پژوهش­‌های مختلف و متمرکز بر این افراد و نیازهای آن‌ها در مخاطرات مختلف در مناطق شهری و روستایی در کشور، در مدیریت بلایاست. از سوی دیگر در سطوح مختلف جامعه از مسئولین تا خود افراد مبتلا به بیماری های غیر واگیر، آگاهی و اطلاعات مناسب در زمینه درک خطر این افراد در بلایا، مدیریت بلایا و روش­های مراقبت از خود در شرایط اضطرار ندارند. لازم است با استفاده از آموزش عمومی تغییر دیدگاه ایجاد شود. تهیه زیرساخت­های اطلاعاتی و ارتباطی، هماهنگی میان‌­سازمانی، تقویت مشارکت جامعه محلی، برنامه­‌ریزی اقتضایی بر اساس نیازهای بیماران با بیماری های غیر واگیر در انواع مخاطرات، لزوم اثربخشی آموزش‌های ارائه‌شده ازجمله راهکارهایی است که پژوهشگران بر اساس یافته­‌های پژوهش خود ارائه می‌دهند.


ارائه مدل مدیریت بیماران مبتلا به بیماری های غیر واگیر منتخب در بلایا در ایران، به‌عنوان یکی از گام­‌های مهم در مدیریت بلایا، راه‌گشایی برای اتخاذ تصمیمات و تمهیدات نظام سلامت در سیاست­‌گذاری، برنامه‌­ریزی، پژوهش و آموزش در سطح دانشگاه و جامعه می‌باشد و با به‌کارگیری این مدل، الگویی مناسب جهت انجام اقدامات در مراحل مدیریت بلایا در اختیار جامعه و مسئولین قرار می‌دهد. 


٠٨:١٧ - 1401/02/10    /    شماره : ٤٣٦٤٥    /    تعداد نمایش : ٢٠٧خروج